Rękodzieło · Szycie

Okrągłe koszyczki i torba

Jakiś czas temu dostałam kolejne zamówienie, ale z braku czasu i zniechęcona jesienną brzydką pogodą nie potrafiłam się zabrać do szycia 😛 Ale już jestem 🙂 Tym razem Monika (pozdrowionka:)) zwróciła się do mnie z prośbą o uszycie trzech koszyczków z okrągłym dnem i dwustronnej torby.

Dwustronną torbę pokazywałam jak uszyć jakiś czas temu. Tu link jakby ktoś chciał zerknąć jak taką torbę zrobić https://brzostula.pl/szycie/dwustronna-torba/

Sposób szycia jest dokładnie taki sam i nawet sama torba prawie taka sama. Jedyna różnica to inny wzór na poszewce torby.

Przy koszyczkach miałam trochę więcej zajęcia. Raz, że pierwszy raz szyłam z wykorzystaniem flizeliny, a dwa, że koszyczków było trzy. Ale dałam rade:) Nie robiłam zdjęć w trakcie dlatego tylko opis i zdjęcia gotowych koszyczków.

Na koszyczki potrzebowałam flizeliny i dwóch materiałów w różnych kolorach. Na jeden koszyczek potrzebowałam wyciąć koło i prostokąt, którego dłuższy bok jest równy obwodowi koła. Średnica koła i długość krótszego boku prostokąta (czyli wysokości koszyczka) to już kwestia indywidualna. Z każdego materiału, w tym z flizeliny, musiałam wyciąć po jednym kole i prostokącie.

Ciemniejszy materiał przeznaczyłam na środek koszyczka, i to właśnie do niego przyprasowuję flizelinę. Oba elementy kładę lewą stroną do góry i przykładam do nich flizelinę. Flizelina po jednej stronie ma klej, który pod wpływem wyższej temperatury połączy się z materiałem. Strona z klejem jest chropowata i tą stroną trzeba przyłożyć do materiału.

okrągłe koszyczki z materiału
okrągłe koszyczki z materiału

Gotowe:) Teraz przypinam szpilkami oba elementy prawymi stronami do siebie. Dłuższy bok prostokąta wzdłuż obwodu koła. Gdy wszystko pasuje zszywam krótszy bok prostokąta a dopiero potem na około obwodu koła. Tak samo zszywam drugą część koszyczka. Oba gotowe elementy wkładam jeden w drugi koniecznie prawymi stronami do siebie i tak by oba szwy boczne były w jednej linii. Zszywam przy brzegu, zostawiając około 5 cm nie szytego miejsca na wywinięcie woreczka.

Zaczynając i kończąc szew przeszywam w miejscu parę razy, dzięki temu przy wywijaniu woreczka szew się nie rozpruję. Po wywinięciu zakładam w tym miejscu materiał do środka i wyrównuję. Przeszywam przy brzegu jeszcze raz przeprasowuję wszystko i gotowe.

okrągłe koszyczki na drobiazgi
okrągłe koszyczki na drobiazgi

Przepraszam za brak zdjęć, następnym razem postaram się robić fotki:)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.