Przeróbki · Szycie

Puchata pufa

Kto nie lubi wygodnie wyciągnąć się przed telewizorem lub z książką i kawą, szczególnie teraz gdy tak ponuro za oknem? Właśnie z myślą o tym by wygodnie leniuchować, kilka lat temu kupiłam dużą pufę z ekoskóry i wypełnieniem z granulatu styropianowego. Bardzo wygodna, lekka, dopasowuję się do pozycji ciała, ulga dla kręgosłupa. Jedyny minus jaki zauważyłam to właśnie ekoskóra, która mimo, że jest łatwa w czyszczeniu, to przy pierwszym kontakcie z ciałem jest zimna. Staję się to bardziej niewygodne latem gdy jest gorąco i ludzkie ciało się poci. Właśnie dlatego postanowiłam uszyć nowy pokrowiec na moją pufę 🙂 W oko wpadła mi puchata pufa ze sztucznego futerka. Inspirowałam się między innymi tym zdjęciem.

puchata pufa
puchata pufa

Moja pufa kupiona kilka lat temu w rozmiarze XXL, niewiele straciła na swojej objętości, a przy tym rozmiarze zajmowała sporo miejsca w pokoju, dlatego, żeby uzyskać taki efekt jak na zdjęciu nowy pokrowiec szyłam ‘rozmiar’ mniejszy.

Materiał na obszycie pufy kupiłam na allegro pod nazwą sztuczne futro. Zamówiłam 2 m bieżące futerka z długim włosem (4 cm) w czarno-białym kolorze.

Szukając odpowiedniego szablonu na pufę trafiłam na to zdjęcie. Taki kształt pufy chciałam 🙂 Niestety, pierwsze co mi rzuciło się w oczy to to, że z tego szablonu nie wyjdzie taki kształt pufy jaki przedstawiono na zdjęciu. Niżej czerwoną linią zaznaczyłam część, która po zszyciu brzegów, stworzy kształt łezki a nie koła. Wtedy też, na górną część pufy nie pasowałoby koło, tylko łezka.

szablon na pufę
szablon na pufę

Chcąc uzyskać wybrany kształt musiałam trochę zmodyfikować zły szablon. Wycięłam dwa równe koła o średnicy 80 cm (użyłam hula-hop odrysowując je na lewej stronie sztucznego futerka). Ostre rogi ścięłam, a z tyłu wszyłam 40 cm rzep, dla łatwiejszego zdejmowania futerka do prania.

szablon na pufę sako
szablon na pufę sako

Zszywałam używając igły do jeansu, zwykłych nici a ścieg na maszynie ustawiłam na potrójnie prosty. Potem tylko wystarczyło wcisnąć do środka pufę i gotowe.

puchata pufa
puchata pufa
futerkowa pufa
futerkowa pufa
puchaty sako worek
puchaty sako worek
puchata pufa diy
puchata pufa diy

Puchata pufa to pierwsza rzecz jaką uszyłam do pokoju po ‘remoncie’. Jestem z niej bardzo zadowolona. Niestety jeszcze nie miałam okazji, żeby się wygodnie na niej rozsiąść i nacieszyć, bo pracuję nad kolejnym projektem do pokoju. Jak zmiany to duże 🙂

4 thoughts on “Puchata pufa

  1. Też widziałam ten obrazek w Internecie, ale nie zwróciłam w ogóle uwagi, że jest błędny! Dzięki 😀 A pufa wyszła Tobie śliczna!

  2. Pufa piekna. Wlasnie planuje uszyc taka tylko nie wiem ile granulatu w nią wchodzi? Bo na allegro sa na 100, 200 i 300l…

    1. Taka informacja powinna być w ulotce gotowej pufy. Moja w oryginale była XXL, ale uszyty pokrowiec jest mniejszy. Chciałam żeby wyglądała na bardziej wypchaną.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.