Tulipany z materiału stały się ostatnio bardzo popularną ozdobą, lub oryginalnym prezentem wykonanym własnoręcznie. Nie wiem jak Wy, ale mnie takie własnoręcznie wykonane upominki cieszą bardziej, niż gotowce ze sklepu :).
Tutorial jak zrobić tulipany z materiału maiłam pokazać trochę później, tak bliżej wiosny, ale zbliża się Dzień Babci i Dziadka i może ktoś będzie chciał taki prezent zrobić swoim dziadkom, więc stąd wcześniejszy wpis. Od jakiegoś czasu przymierzałam się do uszycia tulipanów i mimo, że miałam w głowie ogólny zarys jak je wykonać, to szukałam dokładnych wskazówek jak się za nie zabrać, czego nie robić, jak wyglądają najładniej. I dlatego dziś będzie dużo czytania i sporo wskazówek, żeby Wam ułatwić uszycie swoich pierwszych tulipanów.
Zaczynajmy 🙂
- Potrzebne będą tkaniny, najlepiej zwykła bawełna. Koniecznie zielona na liście i łodygi i różne inne kolory w zależności jakie mają być kwiaty. Mogą być nawet w drobne wzory.
- Nicie w kolorach tkanin.
- Słomki do usztywnienia łodygi tulipana. Ja używałam słomek do drinków, bo są grubsze i nie mają tego marszczonego zgięcia, które można wygiąć.
- Wypełnienie. Może być wata, ale ja osobiście wolę kulkę silikonową. Ładniej wypełnia główkę tulipana.
- Nożyczki, szpilki.
- Szablon na tulipana.
Zaczynamy od szablonu. Wymiary na swoje tulipany znalazłam w internecie. Szablonów jest naprawdę dużo i na pewno znajdziecie taki, który będzie Wam najbardziej odpowiadał. Niżej wrzucam zdjęcie z którego ja korzystałam.
W szablonach robię otwory dziurkaczem, dzięki temu przypinam je do materiału nie dziurawiąc papieru. W ten sposób szablon się nie gnie, nie dziurawię go szpilkami i równo układa się na materiale. Szablony przypinam do materiału złożonego na pół prawymi stronami do siebie.
Obszywam na maszynie dookoła szablonu, zostawiam nie zszyte miejsce na dole liścia i na dole kwiatu. Przy szyciu takich małych rzeczy używam ściegu prostego a długość ściegu ustawiam na 1. Dzięki temu, po wywróceniu na prawą stronę nie widać nici a materiał ładnie się układa. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy taki mały element, jak główka tulipana, będzie wypychany.
Liść i kwiat tulipana szyję w ten sam sposób, jak wyżej. Natomiast na łodygę potrzebuję paska materiału o długości słomki + 2 cm i szerokości około 3 – 3,5 cm. Składam go na pół prawą stroną do siebie i zszywam wzdłuż długi bok i jeden krótki. Ja ułatwiam sobie pracę zszywając jeden długi pasek o długości 1,5 m i dopiero później tnę go na mniejsze kawałki długości słomki i zszywam krótkie boki.
Tak wyglądają obszyte elementy tulipana na lewej stronie.
Brzegi liścia i kwiatu nacinam prostopadle do szwu, uważając żeby go nie przeciąć. Obcinam też czubki.
Teraz trzeba wszystkie elementy przewrócić na prawą stronę. Najtrudniej jest z łodygą. Żeby sobie ułatwić obcinam nadmiar materiału około 3 mm wzdłuż długiego szwu a do wywijania używam dużego szydełka :).
Prasuję wszystkie części.
W łodygę wpycham słomkę, jeśli łodyga jest za wąska i słomka nie wchodzi, przecinam ją po długości.
Dodatkowo końcówkę materiału wpycham w słomkę. To nie konieczność, robię to bo nie lubię tego sterczącego farfocla :p.
Wypycham główki tulipana kulką silikonową. Zakładam brzeg tulipana do środka i fastryguję po brzegu. Nawlekam dłuższą nić, żeby tą samą przyszyć tulipana do łodygi.
Ściągam fastrygę a do otworu wkładam łodygę.
Przyszywam kwiat do łodygi ściegiem krytym.
Dolną część liścia również zakładam do środka. Można to zrobić przed prasowaniem, wtedy będzie wygodniej.
Przyszywam liść do łodygi ręcznie ściegiem krytym, na takiej wysokości by kilka centymetrów liścia zachodziło na kwiat.
I tulipany gotowe. Jak Wam się podobają? Trochę czasu zajmują, ale babcie na pewno się ucieszą 🙂
Na koniec kilka wskazówek:
- Zamiast słomki można użyć np. patyczka do szaszłyków, ale wtedy trzeba patyczka owinąć paskiem materiału a potem przykleić klejem na gorąco do główki tulipana. Może tak jest szybciej ale osobiście uważam, że łodyga jest za cienka i nieproporcjonalna do główki tulipana.
- Liścia można usztywnić flizeliną lub stębnując go na prawej stronie. Ja nie robiłam żadnej z tych rzeczy i jak widać na zdjęciach liście nie opadają.
- Bukiet tulipanów najładniej wygląda w jednym kolorze w kilku odcieniach.
Mam nadzieję, że pomogłam. Powodzenia 🙂
Super! Dziękuję! !
Proszę 🙂
Piękne!!!
Dziękuje 🙂
Dziękuję, skorzystam! 🙂
cudne!
Dziękuje 🙂
Jak dlugie sa slomki? 🙂
Użyłam tych grubszych do drinków 24 cm.