Wielkanoc

Naturalne barwniki do jajek

Naturalne barwniki do jajek, jak sama nazwa wskazuje, występują w naturze i bazują na owocach, warzywach i zbożach. Są bezpieczniejsze, szczególnie jeśli farbowane jajka zamierzamy później zjeść, ale co chyba ważniejsze, a na pewno ciekawsze to to, że właśnie naturalnymi barwnikami farbowały jajka nasze mamy, babcie i prababcie. Warto więc spróbować zafarbować jajka tą metodą, tym bardziej, że czasu aż nadto.

W dzisiejszym poście chciałabym przytoczyć kilka sposobów na farbowanie jajek naturalnymi barwnikami. Niektóre pamiętam jeszcze z dzieciństwa 🙂

Na początek kilka uwag. Po pierwsze kolor jajek może różnić się w zależności od naturalnego koloru skorupki i czasu trzymania w barwniku. Podobno wpływ na otrzymany kolor ma również rodzaj naczynia w którym będziemy jajko farbować, ale czy tak jest istotnie – nie wiem. Jeśli chcemy farbować jajko na delikatny jasny kolor lepiej użyć jajka o jasnej, najlepiej białej skorupce.

Naturalne barwniki do jajek
Naturalne barwniki do jajek https://www.kalendarzrolnikow.pl/1991/naturalne-barwniki-do-jajek-czyli-pomyslowe-ekopisanki

Oto kilka sposobów na naturalne barwniki do jajek:

Kolor jasny żółty/żółty

Pierwszy sposób: Gotujemy przez 20 minut skórki z 6 pomarańczy 1 ½ , odcedzamy i dodajemy 2 łyżeczki octu. Drugi sposób: Gotujemy 2 łyżki kurkumy w jednej szklance wody, a następnie dodajemy 2 łyżeczki octu.

Kolor jasny pomarańczowy/pomarańczowy/brązowy

Otrzymamy gotując łupiny ze zwykłych cebul (chodzi o zewnętrze łupiny, te które zazwyczaj wyrzucamy). Pierwszy sposób: Łupiny z 6 cebul gotujemy w 2 szklankach wody. Odcedzamy i dodajemy 3 łyżki octu winnego. Mamy gotowy naturalny barwnik do którego wkładamy ugotowane na twardo jajka. Drugi sposób: Gotujemy łupiny cebul przez 15 minut po tym czasie wkładamy do garnka z łupinami, ugotowane na twardo jajka. Brązowy kolor można otrzymać również zaparzając 1 szklankę mocnej kawy i dodając 1 łyżkę octu.

Kolor blady różowy/różowy

Pierwszy sposób: Wymieszaj 1 szklankę soku z kiszonych buraków i 1 łyżkę octu winnego. Drugi sposób: Średnich rozmiarów buraka siekamy na kawałki i dodajemy 4 szklanki wrzącej wody. Dodajemy 2 łyżki octu winnego, studzimy całość do temperatury pokojowej i odcedzamy buraki.

Kolor blado czerwono-pomarańczowy.

Do 1 szklanki wrzącej wody wrzucamy 2 łyżki pokrojonej papryki i dodajemy 2 łyżeczki białego octu.

Kolor lawendowy/ciemny lawendowy lub fioletowy.

Pierwszy sposób: Mieszamy 1 szklankę soku z winogron z 1 łyżką octu winnego. Ten przepis znalazłam w internecie. Domyślam się, że sok ma mieć temperaturę pokojową i od razu jest gotowy do użycia. Drugi sposób: Mieszamy 1 szklankę jagód (mogą być mrożone) z 1 szklanką wody. Ogrzewamy całość do temperatury pokojowej, odcedzamy jagody.

Kolor niebieski.

Kroimy ¼ główki czerwonej kapusty na kawałki i wrzucamy do 4 szklanek wrzącej wody. Dodajemy 2 łyżeczki octu winnego. Studzimy do temperatury pokojowej i odcedzamy kapustę.

Kolor zielony.

Garść młodego, świeżego zerwanego zboża gotujemy w 2 szklankach wody.

Naturalne kolory jajek
Naturalne kolory jajek https://inspirowaninatura.pl/naturalne-sposoby-barwienie-pisanek/

We wszystkich przepisach farbowane jajko musi być ugotowane na twardo, Wydaję mi się, że zwiększając proporcje, mam na myśli naturalnego barwnika, a nie zmieniając ilości wody uzyskamy ciemniejsze kolory skorupki. Chociaż podobny efekt na pewno uzyskamy jeśli jajko dłużej poleży w barwniku. W większości przepisów jakie znalazłam, jest mowa o odcedzaniu łupin cebuli, liści kapusty itd. U nas jajka zawsze moczyły się w roztworze razem z łupinami 🙂 Wydaje mi się, że to raczej kwestia tego, żeby łupiny nie odcisnęły jakiś wzorków na skorupce.

Naturalne farby do jajek
Naturalne farby do jajek https://mojedziecikreatywnie.pl/2019/04/naturalne-barwienie-jajek-nasze-eksperymenty-w-kuchni/

A Wy jak myślicie? Jakie są Wasze doświadczenia z naturalnymi barwnikami do jajek? Jeśli wolicie minimalizm zajrzyjcie tutaj znajdziecie kilka ciekawych pomysł na ozdobienie jajka bardzo małym kosztem i w krótkim czasie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.