Wielkanoc wypada za tydzień ale nie zapominajmy, że dziś jest bardzo ważny dzień, Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt.
Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu w Hiszpanii i Galii. Między V i VI wiekiem tradycja ta dotarła na zachód. Palma Wielkanocna swoje początki w Polsce ma już XI wieku.
Palmę wielkanocną tworzy się z gałązek trzciny, wierzby, ziół, kwiatów suszonych i sztucznych. Jest w niej bukszpan, jałowiec i kwiatki – żywe i sztuczne. W Polsce najczęściej bazą do tworzenia palmy jest gałązka wierzby. Gałązki tego drzewa szybko budzą się do życia, dlatego też jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.
Polskie tradycje regionalne
W zależności od regionu naszego kraju, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania.
Palma kurpiowska. Powstaje z pnia ściętego drzewka (jodły lub świerka). Oplata się go na całej długości widłakiem, wrzosem, borówką, zdobionego kwiatami z bibuły i wstążkami. Czub drzewka pozostawia się zielony. Tradycja wykonywania palm szczególnie zachowała się na Kurpiach w miejscowości Łyse. Co roku w Niedzielę Palmową odbywa się tam konkurs na najdłuższą palmę.
Palma góralska, podhalańska wykonana jest z pęku witek wierzbowych (bazi), wiklinowych lub leszczynowych oraz jałowca i bukszpanu. Palmy te spotyka się podczas procesji w Bukowinie Tatrzańskiej, Tokarni, Lipnicy Murowanej i Rabce. W dwóch ostatnich miejscowościach corocznie odbywają się konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę.




Palemka wileńska tworzona jest z suchych drewnianych patyków, ozdobiona jest trawą, witkami wierzb, kłosami zboża i owsa. Charakterystyczna dla okolic Wilna. Dla uzyskania kolorystyki palmy plecie się z 50 gatunków suchych polnych, leśnych i ogrodowych kwiatów zbieranych o różnych porach roku.





Palma Wielkanocna to piękny symbol zbliżających się świąt i jedna z kilku pięknych tradycji w naszym kraju. Wyplecione z niezwykłą precyzją i pomysłowością stanowią niepowtarzalną i wyjątkową część naszej Wielkanocnej tradycji.
Tutaj i tutaj znajdziecie pomysły na pisanki.
Wesołych Świąt 🙂