Wielkanoc

Palma Wielkanocna – nasza tradycja

Wielkanoc wypada za tydzień ale nie zapominajmy, że dziś jest bardzo ważny dzień, Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto to zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt.

Z Jerozolimy procesja Niedzieli Palmowej rozprzestrzeniła się na kraje chrześcijańskiego Wschodu w Hiszpanii i Galii. Między V i VI wiekiem tradycja ta dotarła na zachód. Palma Wielkanocna swoje początki w Polsce ma już XI wieku.

Palmę wielkanocną tworzy się z gałązek trzciny, wierzby, ziół, kwiatów suszonych i sztucznych. Jest w niej bukszpan, jałowiec i kwiatki – żywe i sztuczne. W Polsce najczęściej bazą do tworzenia palmy jest gałązka wierzby. Gałązki tego drzewa szybko budzą się do życia, dlatego też jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

Polskie tradycje regionalne

W zależności od regionu naszego kraju, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania.

Palma kurpiowska. Powstaje z pnia ściętego drzewka (jodły lub świerka). Oplata się go na całej długości widłakiem, wrzosem, borówką, zdobionego kwiatami z bibuły i wstążkami. Czub drzewka pozostawia się zielony. Tradycja wykonywania palm szczególnie zachowała się na Kurpiach w miejscowości Łyse. Co roku w Niedzielę Palmową odbywa się tam konkurs na najdłuższą palmę.

Palma góralskapodhalańska wykonana jest z pęku witek wierzbowych (bazi), wiklinowych lub leszczynowych oraz jałowca i bukszpanu. Palmy te spotyka się podczas procesji w Bukowinie Tatrzańskiej, Tokarni, Lipnicy Murowanej i Rabce. W dwóch ostatnich miejscowościach corocznie odbywają się konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę.

Palemka wileńska tworzona jest z suchych drewnianych patyków, ozdobiona jest trawą, witkami wierzb, kłosami zboża i owsa. Charakterystyczna dla okolic Wilna. Dla uzyskania kolorystyki palmy plecie się z 50 gatunków suchych polnych, leśnych i ogrodowych kwiatów zbieranych o różnych porach roku.

Palma Wielkanocna to piękny symbol zbliżających się świąt i jedna z kilku pięknych tradycji w naszym kraju. Wyplecione z niezwykłą precyzją i pomysłowością stanowią niepowtarzalną i wyjątkową część naszej Wielkanocnej tradycji.

Tutaj i tutaj znajdziecie pomysły na pisanki.

Wesołych Świąt 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.