Majsterkowanie · Przeróbki

Szafa diy

Odnawianie mebli to pewnie dla większości z Was nie jest nowy temat. Dla mnie tak, chociaż nie w teorii. Ostatnio sporo o tym czytałam a to dlatego, że postanowiłam odświeżyć starą szafę, którą miałam w pokoju.

Długo wstrzymywałam się z malowaniem tej szafy. A to farba chlapie… To bałagan…  A czy mi to potrzebne? Szafa nie wygląda aż tak źle… Gdyby nie to, że kupiłam farbę już dużo wcześniej z myślą o przemalowaniu komody, w ogóle bym tej szafy nie ruszała:) Bałam się zabierać za coś tak dużego, ale powiem szczerze, że warto było, aczkolwiek farba którą wybrałam śmierdziała okropnie, schła długo i potrzebowała aż 4 warstw żeby idealnie pokryć drewno. Ehh 🙂 Ale jak powiedziałam, było warto 🙂

Szafa, która dostała nowy look to część starego segmentu/meblościanki, chyba lata 1990 (nie wiem, druk już wyblakł). Niestety tak się zawzięłam za przecieranie że zapomniałam zrobić zdjęcia przed, więc musi Wam wystarczyć to niżej. Z szafy pozbyłam się górnej części, tej nad szklanymi drzwiami. Wyjęłam półki, odkręciłam szklane drzwi i te na samym dole, potem wszystko przetarłam papierem ściernym.

przecieram szafę papierem ściernym
pierwsza warstwa farby

Po nałożeniu pierwszej warstwy zastanawiałam się jeszcze, czy malować też środek szafy, czyli tą części za półkami. Ostatecznie zdecydowałam się na pomalowanie, chociaż jak zobaczycie później, i tak pokryłam ją ozdobną tapetą.

druga i trzecia warstwa farby
czwarta warstwa farby

Na tył szafy nakleiłam dwa pasy ozdobnej tapety. Wcześniej poluzowałam śruby mocujące płytę do szafy, tak żeby brzegi tapety wsunąć w powstałą szczelinę, dzięki temu nie musiałam docinać na równo tapety. Do przyklejenia tapety użyłam kleju z mąki.

Klej z mąki robi się podobnie jak kisiel. Małą łyżeczkę mąki pszennej i małą łyżeczkę mąki ziemniaczanej mieszam z zimną wodą (około 30 ml, tak by mąki wymieszały się z wodą) Potem zalewam szklanką wrzątku i mieszam. Sposób zrobienia kleju podobny jak przy przygotowaniu kisielu 🙂

przyklejam tapetę

A oto efekt końcowy. Chwilowo półki puste, ale przy następnych postach postaram się wrzucić więcej zdjęć.

odnawianie drewnianej szafy
odnawianie drewnianej szafy

Szafa nie jest biała, na zdjęciach wygląda jaśniej, w rzeczywistości jest jakby waniliowa? 😀 Jak widzicie drzwiczek i półek nie malowałam, myślę, że dzięki temu szafa wygląda ciekawiej i jest większy kontrast. Nie chciałam malować całej szafy na jednolity kolor, 'zniknęłaby’ a tak podkreśliłam niektóre elementy.

Czy jeszcze kiedyś zdecyduje się na przemalowanie mebli? Myślę że tak, ale tym razem na pewno użyję innej farby ;p

One thought on “Szafa diy

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.