Rękodzieło · Szycie

Truskawki z materiału

Połowa czerwca już za nami a co za tym idzie? Oczywiście truskawki, które mi zawsze kojarzą się z tą ciepłą porą roku, słodkim smakiem i zapachem. Są po prostu wszędzie, w ogródkach, na sklepowych półkach a nawet na ulicach, no wszędzie 🙂 Nie mogło ich zabraknąć też i u mnie, dlatego dziś mam dla Was słodki i pachnący truskawkami post 🙂 Truskawki z materiału powstały na zamówienie siostry.

Truskawki szyje się bardzo podobnie do tulipanów. Tutaj możecie zobaczyć jak moje tulipany.

Zacznijmy od szablonu. Niżej na zdjęciu szablon, który zrobiłam sama.

szablon na truskawki z materiału
szablon na truskawki z materiału

Truskawki szyłam z dwóch szablonów. Byłam ciekawa, który kształt będzie bardziej zbliżony do naturalnego. Jeden to ten, który widzicie wyżej, a drugi to znaleziony w internecie. Wymiary były takie same. Zmieniłam jedynie kształt samego owocu truskawki. Jak widzicie ja zrobiłam bardziej zaokrąglony dół.

Niżej drugi szablon, ten znaleziony w internecie.

drugi szablon na truskawki z materiału
drugi szablon na truskawki z materiału

Szablon odrysowuje na materiale (użyłam bawełny), lub przypinam szpilkami i przeszywam na około. Używam czerwonej nici i szwu prostego a ścieg ustawiam na jeden, czyli bardzo gęsty. Dzięki temu po wywinięciu owocu truskawki i wypchaniu nie będzie widać szwu. Szew zaczynam i kończę przeszywając kawałek tam i z powrotem. Tak zabezpieczony szew już się nie rozpruje. Obszywając dolną cześć owocu, czyli tą zaokrągloną, staram się nie zatrzymywać maszyny i nie przekręcać materiału. Po przeszyciu odcinam zbędny materiał nożyczkami zygzak.

obszywam szablon na materiale
obszywam szablon na materiale

Wywracam owoce truskawki na prawą stronę i prasuję.

prasuję owoce truskawki
prasuję owoce truskawki

Zakładam do środka około 0,5 cm materiału i wypycham kulką silikonową.

wypycham truskawki
wypycham truskawki

Fastryguję brzeg. Używam zielonej nici ponieważ tą samą nicią będę przyszywać liść truskawki, a liść zakryje poprzedni szew na truskawce.

fastryguje brzeg truskawki
fastryguje brzeg truskawki

Pociągam za nić tak by zamknąć otwór, jednocześnie go zszywam i kończę supełkiem. To ważne, bo liść robiłam z pianki do ozdób, która jest delikatna i przy naciąganiu nić może ją przeciąć.

zszywam brzeg truskawki
zszywam brzeg truskawki

Liść robiłam z pianki do ozdób, którą można kupić w sklepie papierniczym lub z artykułami plastycznymi. Arkusz A4 to koszt około 1,50. Wycinałam je nożyczkami zygzag.

liść truskawki z pianki
liść truskawki z pianki

Liść przyszywam do truskawki podobnie jak guzik. Koniec nitki ukrywam pod listkiem. Gotowe:)

truskawki z materiału
truskawki z materiału
truskawki z materiału diy
truskawki z materiału diy
truskawki w koszyczku
truskawki w koszyczku
truskawkowo
truskawkowo

Pewnie zauważyliście, że truskawki nie mają tych charakterystycznych kropeczek. Niestety czas naglił a nigdzie nie mogłam dostać bawełny w kropki. Przez to truskawki wyglądają trochę jak pomidorki :p

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.