Szycie

Okładka z materiału z rączką

Jak uszyć okładkę z materiału już pokazywałam. Dzisiaj podobny post z tym że tym razem pokażę jak zrobić okładkę z rączką, czyli mówiąc prościej torbę na książkę :p

Na początek weź wymiary z dowolnej książki. Ja szyłam na wymiar kalendarza. Wytnij trzy prostokąty z dowolnego materiału. Wycięte prostokąty muszą być większe od książki, jak na zdjęciu niżej.

weź miarę na okładkę
weź miarę na okładkę
zrób zakładki
zrób zakładki

Wybierz materiał który będzie na wierzchu. U mnie to jasno zielony w kwiatowy wzór. Połączyłam go lewą stroną do lewej z białym prostokątem i przeszyłam cały wzdłuż. Nie musisz tego robić ale ja chciałam uzyskać efekt podobny do pikowania.

przeszyj wzdłóż
przeszyj wzdłuż

Składam przeszyte prostokąty i ciemno zielony prawą stroną do siebie i zszywam krótsze boki.

zszyj krótsze boki
zszyj krótsze boki

Przewracam na prawą stronę i stębnuję przeszyte wcześniej boki.

stębnowanie
stębnowanie

Znowu wywijam na lewą stronę i składam brzegi do środka. Tak jak na zdjęciu niżej. Przy zdejmowaniu miary z książki dobrze jest zaznaczyć gdzie ma się zaczynać zakładka, wtedy będzie mniej kłopotu i będziesz wiedzieć ile dokładnie potrzebujesz materiału złożyć do środka.

złóż jak na zdjęciu
złóż jak na zdjęciu

Zszywam wzdłuż długie boki, zostawiając w jednym nieprzeszyte około 5 cm żeby wywinąć okładkę na prawą stronę. Gdy już to zrobię, stębnuję całość na około.

Teraz pora na rączki. Dwa kawałki materiału 15 cm/6 cm składam na pół dłuższym bokiem i prawą stroną do siebie i zszywam. Wywijam na prawą stronę (np. ołówkiem) i stębnuje długie boki.

gotowe rączki
gotowe rączki

Wybierz miejsce i przyszyj rączki tak jak na zdjęciu. Mi trochę nie wyszło, jest krzywo:p. uważaj żeby przyszyć je tylko do zakładek po tej stronie, czyli patrząc na zdjęcie niżej do jasno zielonego materiału.

stębnuję całość na około
stębnuję całość na około

No i gotowe. To efekty:

gotowe
gotowe
okładka na kalendarz
okładka na kalendarz
gotowa okładka z materiału
gotowa okładka z materiału

Jak wam się podoba? Okładkę naprawdę szyje się szybko. Można jeszcze w bardzo fajny sposób ozdobić okładkę ale ja już sobie odpuściłam 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.