Przeróbki · Szycie

Koszyczek z materiału

,Dziś pokażę wam tutorial jak uszyć pojemniczek czy/lub koszyczek z materiału. Może posłużyć on za organizer na kosmetyki lub inne drobiazgi, a jeśli zrobicie większy, doskonale sprawdzi się jako pojemnik na gazety, czy ręczniki.

A więc do dzieła. Na koszyczek o wymiarach około 15x 15x 15cm potrzebne będą dwa prostokątne kawałki materiału o wymiarach 24 na 64 cm. Składamy je prawą stroną do siebie i zszywamy jeden długi bok około 1 cm od brzegu materiału.

zszyj oba prostokąty
zszyj oba prostokąty

Wcześniej uszyłam zwykły prosty koszyczek. Ten chciałam trochę ozdobić więc dodałam ozdobną koronkę. Sprawdź która strona koronki jest prawa i ułóż ją lewą stroną do prawej strony materiału który u Ciebie będzie na zewnątrz koszyczka. U mnie to jaśniejszy materiał.

ułóż koronkę
ułóż koronkę

Jeśli chcesz mieć rączki w koszyczku, wytnij 15 cm prostokąt złóż dłuższym bokiem do siebie i prawą stroną, zszyj a potem wywiń i obszyj na maszynie.

Przypnij je do materiału za pomocą szpileczek. Przy takiej długości prostokątnego materiału rączki przyczepiłam na 10 i 15 cm od krótkiego boku z lewej i prawe strony. Tu widok z prawej strony.

przymocuj rączki
przymocuj rączki

Po zszyciu dłuższego boku rozkładamy materiał i składamy go na pół zszywając trzy boki jak na zdjęciu, zostawiając około 5 cm ( pokazuje palcami) . Przez ten otwór wywiniemy koszyczek na prawą stronę. Ważne, żeby ten otwór zrobić w materiale, który będzie wewnątrz koszyczka, wtedy nawet nieelegancko zszyty otwór nie będzie widoczny 🙂 Jeśli robisz rączki zostaw troszkę większy otwór żeby bez problemu wywinąć materiał.

obszyj z trzech stron
obszyj z trzech stron

Rozłóż każdy z czterech rogów. Odmierz 7 cm od rogu wzdłuż szwu i narysuj prostą linię wszerz.

zaznacz linię
zaznacz linię
zaznacz wszystkie rogi
zaznacz wszystkie rogi

Przeszyj na maszynie wzdłuż narysowanej linii i obetnij rogi około 1 cm od szwu. Dopiero teraz można wywinąć koszyczek na prawą stronę.

wywiń na prawą stronę
wywiń na prawą stronę

Widzicie w którym miejscu znajduje się otwór przez który wywinęłam materiał? To właśnie dlatego sugerowałam by zrobić go w materiale od poszewki koszyczka. Otwór zszywam na maszynie. Już prawie gotowe 🙂

zaszyj otwór
zaszyj otwór

Na koniec jeszcze obszyłam koszyczek u góry. To nie konieczne w przypadku pojemniczka bez rączek, ale efekt wizualny zdecydowanie lepszy 🙂

gotowe
gotowe
komplecik
komplecik
na drobiazgi
na drobiazgi

Koszyczki robi się bardzo szybko – mi zajęło to około 2 godz, a sposób uszycia, mam nadzieję, że jasny.

2 thoughts on “Koszyczek z materiału

  1. witam
    super wytłumaczone!
    a gdybym chciała usztywnić ten koszyczek, w którym momencie i jak powinnam dodać owatę?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.