Boże Narodzenie · Rękodzieło · Szycie

Zawieszki na choinkę

Zawieszki na choinkę z materiału cieszą się coraz większą sympatią. W tym roku, w sklepach mamy w czym wybierać, gdyż wybór jest duży.

Dlatego dziś króciutki instruktaż jak takie zawieszki uszyć samej. Zaczynajmy…

Potrzebny będzie szablon wzorów, które później odrysuję na materiale ( u mnie szara bawełna w białe kropki). Skąd wziąć wzory? Wystarczy wpisać w google to co nas interesuje i potem wydrukować, lub tak jak ja zazwyczaj robię, czyli przerysować z monitora 😛

Ja wybrałam kilka różnych wzorów, między innymi serce, renifera, rękawiczkę i bucik, ale na podstawie gwiazdki pokażę Wam jak zszyć zawieszkę, żeby miała ładny kształt.

wycinam szablony z papieru
wycinam szablony z papieru

Następnie przypinam szablon szpilkami to materiału złożonego na pół prawymi stronami do siebie. Na jednym z ramion gwiazdki, między obie części tkaniny, wkładam sznurek. Jego pętelka musi znajdować się w środku gwiazdki.

przypinam sznureczek
przypinam sznureczek

Szyję wzdłuż przypiętego szablonu.

szyję wzdłuż szablonu
szyję wzdłuż szablonu

Szyję ściegiem prostym ale ustawiam długość ściegu między 0,5 – 1, co jest bardzo ważne przy szyciu takich małych rzeczy. Wzmacniam początek i koniec szwu, przeszywając tam i z powrotem. To też bardzo ważne, bo dzięki temu, szew nie rozpruje się przy późniejszym wywijaniu gwiazdki na prawą stronę i wypychaniu.

Na jednym z ramion gwiazdki zostawiam nie zszyte miejsce, żeby później móc wywinąć gwiazdkę. Zawsze wybieram boczne ramię i szew u dołu, żeby był mniej widoczny. Jak widać, nie zszyte miejsce jest bezpośrednio na środku ramienia gwiazdki, czubek i kąt ostry jest zszyty.

nacinam brzegi gwiazdki
nacinam brzegi gwiazdki

Wszystko zszyte, więc teraz obcinam nadmiar materiału w odstępie około 0,5 cm od szwu. Na ramieniu gdzie znajduję się otwór na wywinięcie, zostawiam więcej materiału, to ułatwi wypychanie i późniejsze zszycie otworu.

Czubki ramion gwiazdy ścinam jak najbliżej szwu. Kąty ostre nacinam na środku prostopadle do szwu tak samo nacinam cały brzeg na około gwiazdki, uważając, żeby nie przeciąć szwu. Nie nacinam ramienia z otworem na wywinięcie. Dzięki tym czynnościom materiał nie będzie się naciągać i ładnie się ułoży po wypchaniu.

Wywijam gwiazdę na prawą stronę

wywijam zawieszkę na prawą stronę
wywijam zawieszkę na prawą stronę

Wypycham zawieszkę kulką silikonową.

wypycham gwiazdkę kulką silikonową
wypycham gwiazdkę kulką silikonową

Otwór zaszywam ręcznie ściegiem krytym.

zszywam otwór ręcznie
zszywam otwór ręcznie
zszyty otwór gwiazdki
zszyty otwór gwiazdki

Jeszcze tylko skromna ozdoba i gwiazdka gotowa.

zawieszka na choinkę w kształcie gwiazdki
zawieszka na choinkę w kształcie gwiazdki

Oto reszta zawieszek w innych kształtach.

zawieszki na choinkę z materiału
zawieszki na choinkę z materiału
zawieszki na choinkę
zawieszki na choinkę

I renifer, który jest najtrudniejszy w uszyciu :p

renifer z materiału
renifer z materiału

Wszystkie czynności są takie same w przypadku szycia innych zawieszek. Czyli krótki ścieg, nacinanie brzegów i co bardzo ważne, o czym zapomniałam napisać wcześniej, otwór na wywinięcie zawsze robię na linii prostej szwu, gdyż tak jest łatwiej go zszyć ręcznie.

Przyznam się, że nie bardzo lubię szyć takie drobne rzeczy, ale efekt końcowy zawsze wynagradza marudne ręczne szycie :p

Zapraszam po więcej inspiracji do innych postów. Tu i tu znajdziecie sposób na zrobienie bombek cotton balls. W tym poście pokazuję jak zrobić piernikowego ludzika z szalika. Tutaj przeczytacie jak zrobić zawieszki ze szpulek po niciach, a tu jak zrobić mini wieniec z krążków z karniszy. Zapraszam do lektury 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.