Szycie

Pikowane koszyczki z okrągłym dnem

Koszyczek z okrągłym dnem to kolejna rzecz, którą chciałam zrobić jakiś czas temu, ale zniechęcał mnie właśnie kształt dna. Myślałam, że okrągłe dno jest trudniej przyszyć. Myliłam się ;P

Koszyk, który uszyłam, jest bardzo łatwo zrobić. Głównie dlatego, że na jego uszycie wykorzystałam starą kolorową kamizelkę, która była dwustronna, przez co nie szyłam poszewki:). A dodatkowo dość gruba, dzięki czemu sztywniejsza, więc po uszyciu koszyczek ładnie się układał. No i kamizelka była pikowana, więc tego też nie musiałam robić:P

No to do roboty:) Tak wyglądała kamizelka.

stara kolorowa kamizelka
stara kolorowa kamizelka

Na wierzchnią stronę koszyczka wybrałam stronę z szarym tłem. Ze względu na grube szwy w bokach  kamizelki, wykorzystałam tylko jej plecy. Wycięłam dwa prostokąty, na dwa koszyczki. Jak wycięłam koła? Użyłam pokrywek od garnków ;p Owinęłam dłuższy bok prostokątnego materiału na około brzegu pokrywki i już. Najłatwiejszy sposób hyhy. Nie ważne czy to miska, talerz, kubek. Musi być okrągłe i materiał musi owinąć całość okrągłego naczynia:).

wycinam kawałki materiału na koszyczek
wycinam kawałki materiału na koszyczek

Prostokątny kawałek składam szarym tłem do siebie i zszywam długi brzeg. Powstanie jakby rękaw. Za pomocą szpilek łączę dno z powstałym rękawem. Obie części koszyczka są wywrócone zieloną, czyli lewą stroną, na zewnątrz.

przypinam szpilkami dno
przypinam szpilkami dno

Przyszywam dno.

przyszywam dno koszyczka
przyszywam dno koszyczka

Wywracam na prawą stronę. Duży koszyczek gotowy. Prawda, że szybko?

Tył kamizelki  u dołu był ładnie obszyty, więc to wykorzystałam i dno przyszyłam z drugiej strony. W mniejszym koszyczku musiałam już robić lamówkę.

Mniejszy kawałek materiału kładę zieloną stroną do góry. Przy samym brzegu układam pasek materiału prawą stroną do dołu.  Przyszywam.

przyszywam pasek na lamówkę
przyszywam pasek na lamówkę

Odwracam szarą stroną do góry i zakładam pasek materiału, nie dalej niż szew, który przed chwilą przyszyłam.

zakładam materiał na drugiej stronie
zakładam materiał na drugiej stronie

Resztę szyję tak jak większy koszyczek. I gotowe.

pikowane koszyczki z okrągłym dnem
pikowane koszyczki z okrągłym dnem
pikowane koszyczki z okrągłym dnem ze starej kamizelki
pikowane koszyczki z okrągłym dnem ze starej kamizelki

Dużą zaletą takich koszyczków jest to, że można zmieniać ich wielkość przez wywijanie brzegów. Do tego szybko i łatwo je zrobić.  Nie połamie się i można je prać. A co najważniejsze można je uszyć z rzeczy które leżą nieużywane w domu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.