Rękodzieło · Szycie

Woreczki na lawendę

Połowa września to czas, kiedy ogródkom trzeba poświęcić trochę więcej czasu i uwagi. I tak, podczas pielenia grządek i skalników, usuwania przekwitłych kwiatów i podcinania, przyszła kolej na lawendę, której w tym roku mam dosyć dużo ;). Osobiście lubię tę roślinę ze względu na małe wymagania i ten niesamowity zapach 🙂

W dzisiejszym poście pokażę wam jak zatrzymać ten zapach na zimę:). Wybrałam najprostszy sposób na uszycie woreczka zapachowego z suszem lawendy w środku. Chociaż przyznam się, że chodzi mi po głowie mały woreczek z wyhaftowaną gałązką lawendy, ale to już wyższy level :p i może w innym poście.

Na uszycie woreczka wybrałam cieniuśki materiał, chyba tiul czy coś w tym stylu. Chciałam, żeby  łatwiej przepuszczał zapach lawendy. Wymiary tego materiału to 32/12 cm. Kolejna tkanina kolorowa, to chyba cienka bawełna (16/12 cm). Dla ozdobienia całości dodałam jeszcze kawałek koronki.

Układam wszystkie materiały jak na zdjęciu niżej, jeden na drugim i prawymi stronami do góry.

układam wszystkie części woreczka
układam wszystkie części woreczka

Przeszywam przy brzegu zygzakiem, tak by połączyć wszystkie części woreczka.

zszywam je ze sobą
zszywam je ze sobą

Składam na pół wierzchnią stroną do środka, tak by oba boki woreczka ułożyły się równo. To ważne gdyż po zszyciu i wywinięciu woreczka na prawą stronę będą przechodziły w jedną linię.

składam woreczek na pół
składam woreczek na pół

Zszywam przy brzegu zwykłym ściegiem a nadmiar materiału odcinam, żeby brzeg był równy. Pamiętajcie o przeszyciu około 1 cm do przodu i do tyłu na początku i na końcu ściegu, to zabezpieczy ścieg przed pruciem. Woreczek zostawiam jeszcze na lewej stronie a górny brzeg wywijam na zewnątrz.

zakładam brzeg woreczka
zakładam brzeg woreczka

Teraz chyba najtrudniejszy etap. Złożony brzeg przeszywam dwoma równoległymi ściegami, tak by powstał tunel przez który przeciągnę wstążkę. Szerokość między ściegami zależy od tego jak grubej wstążki zamierzacie użyć.

przeszywam robiąc tunel na wstążkę
przeszywam robiąc tunel na wstążkę

Teraz trzeba przewrócić woreczek na prawą stronę, czego ja przez swoje gapiostwo nie zrobiłam :p, więc nie sugerujcie się zdjęciem :p. Po przewróceniu nacinam delikatnie materiał po bokach woreczka i między dwoma ściegami, tak by zmieściła się agrafka z przyczepioną do niej wstążką.

przewlekam wstążkę
przewlekam wstążkę

Wstążkę przeciągam przez cały tunel i wyciągam tym samym otworkiem lub drugim zrobionym obok, jak wam wygodniej. Na zdjęciu dokładnie to widać.

przewleczona jedna wstążka
przewleczona jedna wstążka

Związuję końcówki w jeden supełek. Tak samo przewlekam drugą wstążkę, tylko tym razem otworkiem naciętym na drugim boku woreczka. Przeszycie w ten sposób wstążki ułatwia zamykanie woreczka. Dodatkowo można tą samą wstążką przywiązać woreczek np, do drążka w szafie:)

przewleczone obie wstążki
przewleczone obie wstążki

Woreczki na lawendę gotowe:)

woreczki na lawendę
woreczki na lawendę
zawieszki na lawendę
zawieszki na lawendę

Teraz tylko trzeba nazbierać i ususzyć trochę lawendy by móc cieszyć się jej naturalnym zapachem 🙂 Przypominam, że lawenda kwitnie od czerwca do września;)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.