Rękodzieło

Patchworkowe sześciokąty

Każdy kto szyję wie ile zostaje kawałków materiału. Z takimi drobnymi kawałeczkami ciężko jest cokolwiek zrobić i wykorzystać do czegokolwiek. Niedawno natknęłam się na ciekawy sposób ich użycia. Ze ścinków można wyczarować kolorowe sześciokąty a potem bardzo efektowne patchworki.

Patchworki zszyte z regularnych sześciokątów to bardzo stary wzór, znany pod nazwą Mosaic lub Honeycomb czyli Mozaika lub Plaster Miodu. Patchworki szyte tym wzorem to trochę pracochłonne zajęcie, ale zdecydowanie warte czasu.

Na początek będą potrzebne papier i nożyczki. Ja użyłam papieru trochę grubszego niż z bloku rysunkowego. Nie musi być  bardzo gruby, ale nie może być też taki cienki jak z zeszytu. Na papierze  rysuję szablon sześciokąta. Żeby było łatwiej pod spodem wrzucam szablony różnej wielkości, gotowe do wydrukowania.

szablony sześciokątów gotowe do wydrukowania
szablony sześciokątów gotowe do wydrukowania

Ja odrysowywałam je w ten sposób, żeby zaoszczędzić czasu, ale można też użyć drukarki i wszystko wydrukować.

rysuję i wycinam sześciokąty
rysuję i wycinam sześciokąty

Wycinam. Potem biorę kawałek materiału, który musi być trochę większy od papierowego sześciokąta. Kładę materiał prawą stroną do dołu a na to papierowy sześciokąt i spinam razem szpilką.

przykładam oba sześciokąty
przykładam oba sześciokąty
spinam szpilką
spinam szpilką

Obszywam, tak by papierowy sześciokąt został w środku. Na zdjęciu widać, że nie ważne jest jak zszywałam i jaką nicią. Później i tak nić trzeba będzie usunąć, tak samo jak papier. Na początku zszywałam je tak, żeby nie zszyć wszystkiego razem i nie przebić igły na wylot, ale pogrzebałam trochę i zdecydowanie można wszystko zszywać ze sobą. Oba sposoby są dobre, ale ten drugi wygodniejszy i szybszy. Potem i tak sześciokąty będą zszywane tylko bokami, więc nić i papier usunę bez problemu.

obszywam tak by papier został w środku
obszywam tak by papier został w środku

Teraz wystarczy wszystko zaprasować i gotowe. W ten sposób zaczęłam gromadzić kolorowe sześciokąty. Na razie kilka bo nie wykorzystuje wszystkich ścinków, tylko te najmniejsze i o ładniejszym wzorze.

gotowe patchworkowe sześciokąty
gotowe patchworkowe sześciokąty

Mała rada, jeśli na materiale jest ciekawy wzór, to można to wykorzystać i umieścić go na środku papierowego sześciokąta.

Jeśli jesteście ciekawi co z nich można wyczarować, sprawdzajcie na bieżąco mego bloga.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.