Przeróbki

Spódnica na gumce

Za oknem coraz ładniej, więc dziś coś z myślą o nadchodzących cieplejszych dniach. Dziś pod nożyczki trafiła stara spódnica, która już od dłuższego czasu czekała na swoje drugie życie:)

Niestety nie mam zdjęć, żeby pokazać jak wyglądała wcześniej, ale chyba każdy wie jak wygląda spódnica do ziemi :p Jak widać na zdjęciu spódnica miała ładnie wykończoną górę, a w środku tej zakładki był przewleczony sznurek, który służył za ściągacz.

stara długa spódnica
stara długa spódnica

Na początku chciałam to wykorzystać, bo zaoszczędziło by mi czasu, ale materiał nie był elastyczny ani trochę i żeby łatwo było ją zdejmować musiałabym wszyć guzik, zamek lub wykombinować coś innego. Pierwotnie spódnica była na mnie o około 14 cm za szeroka. To dużo materiału i mogłam trochę ją zwęzić, ale mimo wszystko materiału było aż nadto w pasie a ja nie chciałam aż tak mocno marszczonej spódnicy.

Szybko zdecydowałam, że najłatwiejszym sposobem będzie przyszycie materiału do takiego gumowego grubego paska.

szeroki gumowy pasek
szeroki gumowy pasek

Najpierw wszystko wymierzyłam i wycięłam odpowiednią dla mnie długość. Materiał obcięłam nad szwem, wykorzystam to, że już mam tu marszczenie i przyszyję je bezpośrednio do paska. Ze względu na, że materiał jest dość cienki i prześwituje, użyłam kawałka materiału o długości dwa razy większej niż obwód w pasie, tak, że spódnica będzie miała dwie warstwy.

wycinam odpowiedni kawałek materiału
wycinam odpowiedni kawałek materiału

Najpierw materiał przeszyłam u dołu, żeby się nie strzępił. Podłożyłam materiał dwa razy i zszyłam zygzakiem z czarną nicią, żeby był mniej widoczny.

Od paska odprułam te skórzane końce, a brzegi obszyłam gęstszym zygzakiem. Potem złożyłam materiał na pół i przecięłam  na dwie części. Musiałam to zrobić, żeby móc oba kawałki  przyszyć do paska tą samą stroną.

odpruwam skórzane końce paska
odpruwam skórzane końce paska

Do paska przyszywam pierwszy kawałek spódnicy. Przykładam go prawą stroną do lewej strony paska i przyszywam elastycznym ściegiem około 1 cm od brzegu paska.

przyszywam pierwszy kawałek spódnicy
przyszywam pierwszy kawałek spódnicy

Nad nim przyszywam drugi, kładąc go tak samo jak pierwszy.

Żeby było łatwiej można materiał i gumkę podzielić na cztery równe długości i wtedy je ze sobą połączyć. Tu jest link jak ja to robiłam w innym poście http://brzostula.pl/szycie/ekologiczna-pokrywa-z-materialu-na-gumce  Przy tej spódnicy tego nie zrobiłam. Naciągnęłam pasek jednocześnie marszcząc trochę materiał i już:)

Teraz zszywam boki sukienki. Najpierw zwykłym szwem, potem obrabiam brzegi zygzakiem. Na koniec zszywam pasek. Składam go, tak by zachodził na siebie około 1 cm i zszywam gęstym zygzakiem.

zszywam pasek
zszywam pasek
zszyty pasek po prawej stronie
zszyty pasek po prawej stronie
szwy po lewej stronie paska
szwy po lewej stronie paska

Spódnica gotowa.

spódnica na gumce
spódnica na gumce
spódnica na gumowym pasku
spódnica na gumowym pasku
marszczona spódnica na gumce
marszczona spódnica na gumce

Najlepiej chyba prezentuję się z białą bluzką:)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.